SZERMIERKA

SPORT DLA WALECZNYCH SERC

Historia szermierki na wózkach w Polsce

Szermierka w Polsce została zaadaptowana do potrzeb osób niepełnosprawnych w 1991 roku przez dr Tadeusza Nowickiego oraz osoby, które wraz z nim współtworzyły i rozwijały Integracyjny Klub Sportowy AWF m.in. Leszek Małolepszy (zawodnik RKS Marymont), Tomasz Engel (trener AZS-AWF), Marcin Rusek (zawodnik AZS-AWF), Joanna Sarek (zawodniczka AZS-AWF), Grzegorz Gąsiorowski (zawodnik AZS-AWF) oraz osoby z niepełnosprawnościami, które tym samym zostały pierwszymi polskimi szermierzami na wózkach: Marek Wolski, Lidia Barańska, Piotr Jaroszewski, Andrzej Iwanowski, Sławomir Besowski, Dariusz Mokosa, Piotr Wolszczak.

Szermierka, Integracyjny Klub Sportowy AWF, Andrzej Iwanowski, Tadeusz Nowicki, Obóz sportowy w Wągrowcu Obóz sportowy IKS-AWF w Wągrowcu, 1992 r., od lewej: Andrzej Iwanowski i Tadeusz Nowicki (fot. arch. IKS-AWF)
Szermierka, Integracyjny Klub Sportowy AWF, Lidia Barańska, Leszek Małolepszy, Turniej w Grenoble (FRA) Leszek Małolepszy i Lidia Barańska na turnieju międzynarodowym w Grenoble (FRA), 1994 r. (fot. arch. IKS-AWF)
Szermierka, Integracyjny Klub Sportowy AWF, Marek Wolski, Andrzej Knapczyk, Puchar Świata w Pizie 1995 Marek Wolski (złoto) i Andrzej Knapczyk (brąz), floret kat.C, Puchar Świata w Pizie (ITA) , 1995 r. (fot. arch. IKS-AWF)

Szermierka uprawiana na świecie przez inwalidów już od 1948 roku, w Polsce przez całe dziesięciolecia była dla niepełnosprawnych niedostępna. Z chwilą powstania IKS-AWF osoby z niepełnosprawnościami rozpoczęły regularne, profesjonalne i integracyjne treningi szermiercze, zrupowania i zawody sportowe. Było to ówcześnie przedsięwzięcie pionierskie i innowacyjne.

W 1992 r. Integracyjny Klub Sportowy AWF zorganizował w Warszawie pierwsze w Polsce integracyjne zawody, które odbyły się pod patronatem małżonki ówczesnego Prezydenta RP - Pani Danuty Wałęsy.

Szermierka, Integracyjny Klub Sportowy AWF, Pierwsze Mistrzostwa Polski w szermierce na wózkach Pierwsze Mistrzostwa Polski w szermierce na wózkach, 1994r. (fot. arch. IKS-AWF)
Szermierka, Integracyjny Klub Sportowy AWF, Mistrzostwa Polski w szermierce na wózkach, Wodzyński, Tałaj, Michałowski, Kruszelnicki Finaliści pierwszych Mistrzostw Polski w szermierce na wózkach, 1994r., od lewej: Jacek Wodzyński, Marzena Tałaj, Adam Michałowski, Tadeusz Kruszelnicki (fot. arch. IKS-AWF)

Dzięki postępującemu procesowi integracji niepełnosprawnych ze środowiskiem akademickim, autorskim metodom treningowym realizowanym w IKS-AWF, zaangażowaniu trenerów i zawodników, współpracy ze środowiskiem naukowo-dydaktycznym warszawskiej AWF oraz wsparciu zewnętrznych organizacji i podmiotów, zawodnicy z Integracyjnego Klubu Sportowego AWF zaczęli bardzo szybko osiągać niebywałe wprost sukcesy. Warto zaznaczyć, że w 1994 roku, na dwa lata przed Igrzyskami Paraolimpijskimi w Atlancie, ważnym wsparciem dla IKS-AWF okazała się pomoc m.in. firmy 3M Poland, którą zaoferował ówczesny Dyrektor tej firmy - Pan Piotr Freyberg. Wyciągnięcie pomocnej dłoni w kierunku niepełnosprawnych szermierzy i innowacyjnych działań Integracyjnego Klubu Sportowego AWF przyczyniło się do dynamicznego rozwoju szermierki na wózkach w Polsce i stworzenia w IKS-AWF centralnego ośrodka szkolenia w tej paraolimpijskiej dyscyplinie sportu.

Chcąc popularyzować szermierkę oraz chcąc umożliwić trenowanie tej dyscypliny osobom z niepełnosprawnościami w miejscu ich zamieszkania lub pobytu, Integracyjny Klub Sportowy AWF zaczął inicjować i rozwijać lokalne ośrodki szkoleniowe na terenie kraju. Zajęcia prowadzili dojeżdżający z Warszawy: Tadeusz Nowicki, Marek Stępień, Wojciech Adamczewski, Tomasz Engel i Marek Gniewkowski, a także zaangażowani lokalnie Tomasz Marek w Konstancinie, Kazimierz Zaręba i Tadeusz Kirklewski w Olsztynie i Ostródy oraz Stefan Cynke w Lublinie. Działania te zaowocowały powstaniem szermierczych filii IKS-AWF, które z czasem przerodziły się w samodzielne kluby.

W 1996 r. podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Atlancie, startująca w turnieju szpady kobiet kat. A, zawodniczka IKS–AWF Jadwiga Polasik zdobyła pierwszy medal w historii polskiej szermierki na wózkach. Był to medal srebrny. Zwieńczeniem realizacji autorskiego programu Klubu, zmierzającego do stworzenia krajowego systemu szkolenia i współzawodnictwa, inicjowania oraz zakładania nowych klubów integracyjnych, rozwijania i upowszechniania szermierki na wózkach, stały się sukcesy polskich szermierzy niepełnosprawnych na arenie międzynarodowej, a szczególnie na Igrzyskach Paraolimpijskich w Sydney, kiedy to polscy floreciści, szpadziści i szabliści wygrali klasyfikację medalową, stając się najlepszą ekipą szermierczą na świecie. Indywidualne i drużynowe sukcesy odnieśli wtedy: Marta Wyrzykowska-Makowska, Agnieszka Rozkres, Jadwiga Polasik, Dariusz Pender, Robert Wyśmierski, Piotr Wolski-Czop, Arkadiusz Jabłoński, Radosław Stańczuk i Tomasz Walisiewicz. W sumie polscy zawodnicy zdobyli wówczas 6 złotych i 5 srebrnych medali, w tym 3 złote i 2 srebrne w turniejach indywidualnych. Warto podkreślić, że najlepszą zawodniczką podczas tej paraolimpiady została Marta Wyrzykowska-Makowska, która startując indywidualnie we florecie i w szpadzie kat. B oraz występując w obu turniejach drużynowych (floretu i szpady kobiet) uzyskała wynik maksymalny i absolutnie bezprecedensowy w historii światowej szermierki na wózkach, a mianowicie zdobyła wszystkie 4 złote medale!

Szermierka, Integracyjny Klub Sportowy AWF, Igrzyska Paraolimpijskie, Sydney 2000, Sierakowski, Pender, Walisiewicz, Samaranch, Stańczuk, Jabłoński, Nowicki Igrzyska Paraolimpijskie w Sydney 2000 r., od lewej: Tomasz Sierakowski, Tomasz Walisiewicz, Dariusz Pender, Juan Antonio Samaranch, Radosław Stańczuk, Arkadiusz Jabłoński, Tadeusz Nowicki (fot. arch. IKS-AWF)

Z Igrzysk w Atenach polscy szermierze przywieźli 9 medali, w tym 6 wywalczonych w turniejach indywidualnych: w szabli mężczyzn kat. A – medal srebrny, zdobyty przez debiutującego na Igrzyskach młodego zawodnika IKS-AWF, Stefana Makowskiego; w szabli mężczyzn kat. B – medal srebrny, zdobyty przez Piotra Czopa; w szpadzie mężczyzn kat. A – medal srebrny, wywalczony przez Radosława Stańczuka; w szpadzie mężczyzn kat. A – medal brązowy, wywalczony przez Dariusza Pendera; w szabli mężczyzn kat. A – medal brązowy, zdobyty przez Arkadiusza Jabłońskiego; brązowy medal w indywidualnym turnieju szpady kobiet kat. B zdobyła też Marta Wyrzykowska-Makowska. Medale w turniejach drużynowych zdobyli wszyscy w/w zawodnicy oraz Tomasz Walisiewicz, Renata Frelik, Jadwiga Polasik i Dagmara Witos-Eze.

Szermierka, Integracyjny Klub Sportowy AWF, Igrzyska Paraolimpijskie, Ateny 2004, srebrny medal, Wyśmierski, Jabłoński, Pender, Stańczuk Igrzyska Paraolimpijskie w Atenach 2004 r., srebrni medaliści drużynowego turnieju szpadowego, od lewej: Robert Wyśmierski, Arkadiusz Jabłoński, Dariusz Pender, Radosław Stańczuk (fot. arch. IKS-AWF)

Na XIII IP w Pekinie, mimo ograniczenia szermierczych konkurencji wyłącznie do rozgrywek indywidualnych i zdecydowanej przewagi Azjatów (którzy wywalczyli aż 22 medale z 30 możliwych do zdobycia) zawodnicy IKS-AWF, szpadzista Radosław Stańczuk i florecista Dariusz Pender, jako nieliczni spoza azjatyckiego kręgu stanęli na podium, zdobywając medale brązowe.

Podczas Irzysk Paraolimpijskich w Londynie polska ekipa szermierzy na wózkach uplasowała się na 3 pozycji w klasyfikacji medalowej. Złote krążki wywalczyli: Dariusz Pender (szpada mężczyzn kat.A) i Grzegorz Pluta (szabla mężczyzn kat.B). Medal brązowy wywalczyła Marta Makowska.

Szermierka, Integracyjny Klub Sportowy AWF, Igrzyska Paraolimpijskie, Londyn 2012, Marta Makowska, Marek Gniewkowski
Szermierka, Integracyjny Klub Sportowy AWF, Igrzyska Paraolimpijskie, Londyn 2012, Marta Makowska, brązowy medal Igrzyska Paraolimpijskie w Londynie 2012 r., Marek Gniewkowski i Marta Makowska zdobywająca brązowy medal w turnieju floretowym kat.B (fot. arch. IKS-AWF)

Z Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro ze srebrnym medalem wróciła floretowa drużyna mężczyzn walcząca w składzie: Dariusz Pender (kat.A), Michał Nalewajek (kat.A) i Jacek Gaworski (kat.B). Medale brązowe wywalczyli drużynowo szpadziści (Dariusz Pender, Michał Nalewajek i Kamil Rząsa) i indywidualnie Adrian Castro w turnieju szablowym kat.B.

Łącznie polscy szermierze na wózkach wywalczyli 32 medale Igrzysk Paraolimpijskich począwszy od Atlanty w 1996 roku do Rio de Janeiro w 2016 roku.

Należy odnotować, że w przygotowaniach niepełnosprawnych szermierzy do zawodów o najwyższej międzynarodowej randze, takich jak IP, MŚ, PŚ i ME, brali udział, w różnych okresach działalności Klubu, trenerzy i instruktorzy będący w większości absolwentami warszawskiej AWF (m.in. Wojciech Adamczewski, Bogdan Polanowski, Wojtek Kaleciński, Grzegorz Gąsiorowski, Marek Stępień, Dorota Burnagiel-Malinowska, Ryszard Breś, Jakub Nowicki). Aktualnie zespół szkoleniowy sekcji tworzą następujące osoby: Tadeusz Nowicki, Marek Gniewkowski, Zbigniew Rybak, Sebastian Koziejowski, Leszek Małolepszy, Michał Morys, Tomasz Sierakowski i Sebastian Giedroić.

Szermierka, Integracyjny Klub Sportowy AWF, Puchar Świata w szermierce na wózkach Szabla Kilińskiego, Warszawa Gala Finałowa Pucharu Świata w szermierce na wózkach "Szabla Kilińskiego" (fot. arch. IKS-AWF)

Wymiernym wskaźnikiem organizacyjnych sukcesów polskiej szermierki, a tym samym Integracyjnego Klubu Sportowego AWF jest fakt, iż międzynarodowe władze sportu osób niepełnosprawnych już od ponad 20 lat, rokrocznie, przyznają Polsce prawo do organizacji Pucharu Świata w szermierce na wózkach. Zawody te noszą nazwę turnieju o "Szablę Kilińskiego". Są to największe i najbardziej znane na świecie zawody w szermierce na wózkach tej rangi. W 2007 roku zawody te zostały uznane jako wydarzenie roku i były transmitowane na żywo w programie ogólnopolskim TVP. IKS-AWF był też trzykrotnie organizatorem mistrzostw Europy dla niepełnosprawnych szermierzy (1999, 2007 i 2009), czterokrotnie organizatorem Młodzieżowych Mistrzostw Świata w szermierce na wózkach U23 i U17 oraz od samego początku tj. od 1994 roku jest rokrocznie organizatorem Mistrzostw Polski. Od 2002 do 2016 roku Integracyjny Klub Sportowy AWF prowadził w warszawskich szkołach autorski program "Poznaj Mistrza Paraolimpijskiego", w ramach którego szermierze - paraolimpijczycy - spotykali się z młodzieżą, opowiadali o swoim życiu i swojej karierze sportowej oraz prezentowali i promowali piękną, elegancką dyscyplinę jaką jest szermierka.

← Powrót do strony głównej