SZERMIERKA

SPORT DLA WALECZNYCH SERC
"Uprawianie szermierstwa usuwa bóle, smutki i choroby, zwalcza melancholię, choleryczność i zgubne zarozumialstwo. Daje człowiekowi oddech, doskonałe zdrowie i długie życie." George Silver, 1599 r. (przetłumaczył Prof. Zbigniew Czzajkowski)

Dariusz Pender

Polski szpadzista i florecista walczący w kat.A., Paraolimpijczyk, zawodnik Integracyjnego Klubu Sportowego (IKS-AWF Warszawa), urodzony w 1974 r.

Dariusz Pender, zawodnik IKS-AWF Warszawa, multimedalista paraolimpijski

Dariusz Pender - w wieku 3 lat, podczas żniw, w wyniku tragiczngo wypadku stracił nogę. Szermierkę zaczął trenować w 1996 roku. Obecnie jest ikoną światowej szermierki na wózkach. Pięciokrotnie wystąpił na letnich igrzyskach paraolimpijskich w 2000, 2004, 2008, 2012, 2016 i wywalczył łącznie dziewięć medali, w tym dwa złote indywidualnie - w szpadzie kat.A w Sydney i w Londynie. Ma na swoim koncie medale Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. Nieprzerwanie od 1998 roku utrzymuje się w ścisłej w czołówce światowego rankingu. Prywatnie pracownik banku, mąż i ojciec dwójki uroczych dzieciaków.

Robert Andrzejuk

Polski szpadzista, Olimpijczyk, zawodnik Akademickiego Związku Sportowego (AZS-AWF Wrocław), żołnierz Wojska Polskiego, urodzony w 1975 r.

Robert Andrzejuk, polski szpadzista, srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Pekinie

Robert Andrzejuk - drużynowy wicemistrz olimpijski z Pekinu z 2008r. Brązowy medalista Mistrzostw Świata w Kapsztadzie w 1997 oraz Mistrzostw Europy w Kopenhadze w 2004 r. Robert Andrzejuk wraz z kolegami z drużyny wywalczył także cztery medale Mistrzostw Europy: złoto w Zalaegerszegu (2005) oraz srebro w Kopenhadze (2004), Izmirze (2006) i Gandavie (2007). Jest trzykrotnym indywidualnym Mistrzem Polski (1999, 2000, 2011). Obecnie Robert Andrzejuk jest trenerem kadry szpadzistów pełnosprawnych.

Marta Fidrych

Polska szpadzistka i szablistka walcząca w kat.A., Paraolimpijka, zawodniczka Integracyjnego Klubu Sportowego (IKS-AWF Warszawa), urodzona w 1990 r.

Marta Fidrych, zawodniczka IKS-AWF Warszawa, paraolimpijka

Marta Fidrych - Paraolimpijka z Rio de Janeiro (2016) i z Londynu (2012). Indywidualna i drużynowa medalistka Mistrzostw Świata. Indywidualna Mistrzyni Europy w szpadzie kat.A z Turynu (2016) i ze Strasbourga (2014). Poza czasem spędzanym na planszy szermierczej studiuje na Akademii Pedagogiki Specjalnej.

Danuta Dmowska-Andrzejuk

Polska szpadzistka, Mistrzyni Świata, zawodniczka Akademickiego Związku Sportowego (AZS-AWF Warszawa), żołnierz Wojska Polskiego, urodzona w 1982 r.

Danuta Dmowska-Andrzejuk, zawodniczka AZS-AWF Warszawa, polska szpadzistka, mistrzyni świata i Europy

Danuta Dmowska-Andrzejuk - indywidualna Mistrzyni Świata z Lipska (2005), drużynowa Mistrzyni Europy z Lipska (2010), wielokrotna medalistka Pucharów Świata, indywidualna Mistrzyni Polski w kategoriach juniorek i seniorek. Prywatnie szczęśliwa mama uroczej Lenki oraz żona Roberta Andrzejuka.

Adrian Castro

Polski szablista i florecista walczący w kat.B., Paraolimpijczyk, zawodnik Integracyjnego Klubu Sportowego (IKS-AWF Warszawa), urodzony w 1990 r.

Adrian Castro, zawodnik IKS-AWF Warszawa, mistrz świata, medalista paraolimpijski

Adrian Castro - w wieku 14 lat w wyniku wypadku na motocyklu doznał złamania kręgosłupa i od tego czasu porusza się na wózku. Trenowanie szermierki rozpoczął w 2008 roku. Swoje najważniejsze wyniki osiąga w szabli kat.B. Jest brązowym medalistą Igrzysk Paraolimpijskich z Rio de Janeiro (2016), Mistrzem Świata z Eger (2015) i Mistrzem Europy z Terni (2018).