SZERMIERKA

SPORT DLA WALECZNYCH SERC
Szermierka jest piękną, elegancką i elitarną dyscypliną. Wpływa korzystnie na zdrowie i jest doskonałą formą rehabilitacji. Dodaje pewności i pomaga odzyskać wiarę w siebie. Poprawia refleks, umiejętność koncentracji oraz szybkość podejmowania decyzji. Szermierka odstresowuje oraz uczy spokoju i panowania nad emocjami.

Jeżeli czytasz ten tekst to znaczy, że zainteresowała Cię szermierka. Świetnie! To pierwszy krok, aby rozpocząć wspaniałą przygodę z tym wyjątkowym sportem.

Jednocześnie zachęcamy gorąco do obejrzenia dwóch filmów, które wyprodukował Integracyjny Klub Sportowy AWF:
Film o szermierce © IKS-AWF 2016
Film o walorach uprawiania sportu © IKS-AWF 2022

Jeżeli jesteś osobą z niepełnosprawnością:

Mimo mylącej nazwy "szermierka na wózkach" nie jest sportem wyłącznie dla osób poruszających się na wózkach. Dyscyplinę tę, osiągając najwyższe sukcesy, trenują także osoby po amputacji, osoby poruszające się o protezie. Jest to sport dla pań, dla panów, dla młodych dziewczyn i młodych chłopaków. Jest to sport dla walecznych serc! Niepełnosprawność ruchowa, która kwalifikuje do uprawiania tego sportu to przede wszystkim: amputacja, paraplegia lub tetraplegia. W pojedynczych i bardzo lekkich przypadkach szermierkę na wózkach mogą też trenować osoby z dziecięcym porażeniem mózgowym. W przypadku tych osób należy jednak pamiętać, że szermierka wymaga umiejętności skupienia się, koordynacji i precyzji ruchów.

Jeżeli Twoja niepełnosprawność kwalifikuje Cię do uprawiania szermierki skontaktuj się z nami. Na dole tej strony znajdziesz nasze dane kontaktowe: telefon, mail i konto na facebook-u. Działamy w Warszawie, ale organizujemy obozy, zgrupowania i konsultacje szkoleniowe na terenie całego kraju - może także w Twoim województwie. Ponadto w przypadku pozytywnej kwalifikacji do naszej sekcji szermierczej pomagamy w dojazdach na treningi i okazjonalnym kwaterowaniu naszych zawodników w Warszawie na terenie Akademii Wychowania Fizycznego.


Jeżeli jesteś osobą z pełnosprawną:

W Polsce są setki Klubów, w których można rozpocząć trenowanie szermierki. Dzieci zazwyczaj zaczynają naukę fechtunku białą bronią od 7-9 roku życia w zależności od metod treningowych danego Klubu. Ponadto coraz bardziej popularne są sekcje dla amatorów i weteranów - osób, które chciałyby ćwiczyć dla przyjemności i dla zdrowia, niekoniecznie angażując się w sport wyczynowy. Zachęcamy do odwiedzenia strony Polskiego Związku Szermierczego celem odnalezienia klubu w Twoim mieście lub województwie


Jeżeli jesteś trenerem szermierki i chciałbyś rozpocząć pracę z niepełnosprawnymi:

Z chęcią podzielimy się naszą wiedzą. Integracyjny Klub Sportowy AWF Warszawa zaadoptował szermierkę do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową oraz stworzył kompleksowy systemem szkolenia i wspołzawodnictwa. Zaczynając naszą przygodę z szermierką na wózkach w 1991 r. mieliśmy być może podobne rozterki, pytania jakie Ty masz teraz. Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie, umówmy się na spotkanie i konsultacje, które ułatwią Ci rozwjanie szermierki dla osób z niepełnosprawnością w Twoim regionie, w Twoim środowisku.

Integracyjny Klub Sportowy AWF

Ul. Marymoncka 34
01-813 Warszawa
Facebook: tutaj
Kom.: (+48) 602-60-70-72
Adres mailowy: Contact